Basketbolda Avrupa İkincisiyiz!

Tarih: 29 Temmuz 2019


Beykent Üniversitesi Erkek Basketbol Takımı, Avrupa Üniversiteler Arası Basketbol Şampiyonasında ikinci oldu.

Bu yıl Polonya’da düzenlenen şampiyonanın finalinde İtalyan rakibi University of Bologna ile karşılaşan Beykentliler, geçtiğimiz yıl elde ettiği Avrupa İkinciliği başarısını tekrar etti. 

Gruplardan başarıyla çıktı

Şampiyonada ülkemizi gururla temsil eden Erkek Basketbol Takımımız, gruptaki ilk maçında Fransız temsilcisi University of Rouen’le karşılaştı.

Karşılaşmadan 64-75’lik skorla mağlup ayrılan Beyler, gruptaki ikinci maçında Polonya ekibi Gdansk Uniersity of Technology’i 100-58 gibi farklı bir skorla geçmeyi başardı.

Beyler, gruptaki son rakibi University of Wuzburg’u da 86-58 gibi yine farklı bir skorla yenerek, çeyrek finale yükselme başarısı gösterdi.

Çeyrek final ve yarı finali de rahat geçti

Çeyrek finalde 91-78’lik skorla İsrail temsilcisi College of Management’ı eleyen Beyler, yarı finalde ise Litvanyalı rakibi Vytaustas Magnus University’i 84-73’lük skorla mağlup etti.

Finalde rakip değişmedi

Beyler, geçtiğimiz yıl olduğu gibi finalde İtalyan temsilcisi University of Bologna ile karşılaştı.

Son periyoda kadar önde götürdük

Finalde ilk periyodu 27-23’lük skorla önde kapatarak maça hızlı başlayan Beyler, ilk yarının sonunda farkın 44-43’e düşmesini engelleyemedi. Üçüncü periyotta da hızlı bir başlangıç yapan Beyler farkı 58-63’lük skorla korumaya devam ederken, son periyotta rakibinin gerisinde kaldı.

Takımımız, son düdük çaldığında 90-78’lik skorla rakibinin gerisinde kalarak, Avrupa Şampiyonasında İkincilik elde etti.

Turnuvanın en iyi oyuncusu ödülüne layık görülen Valerio Cucci 27 sayıyla final maçının en skorer ismi olurken, maçın en skorer ikinci ismi ise, 24 sayıyla oyuncumuz Gani Erdi Gülaslan oldu.

İki oyuncumuz, en değerli ilk beşe girdi

Oyuncumuz İsmail Cem Ulusoy ve Tayfun Erülkü ise, turnuvanın en iyi ilk beşine seçildi.

İki yıldır ülkemizi Avrupa’da gururla temsil eden Erkek Basketbol Takımımız, bu yıl da ikincilik elde ederek, başarısının tesadüf olmadığını gösterdi.

Avrupa Şampiyonluğu yolunda son ana kadar mücadeleyi bırakmayan tüm oyuncularımızı ve teknik ekibimizi yürekten kutlarız.