Tarihçi Yazar İlber Ortaylı, Üniversite Öğrencilerinin Konuğu Oldu

Tarih: 04 Mayıs 2022


Beykent Üniversitesi öğrencileri tarafından gerçekleştirilen etkinlikte konuşan Ortaylı, Türkiye’nin büyük bir gelişim içerisinde olduğuna dikkat çekerek, dil öğreniminin gerekliliği konusuna vurgu yaptı. Hayal içerisinde bir ömrün inşa edilemeyeceğini söyleyen Ortaylı, “Ömür yollar aramakla geçer” ifadelerini kullandı.

Üniversitenin Ayazağa-Maslak Yerleşkesi’nde düzenlenen söyleşide üniversite öğrencileri ile bir araya gelen Ortaylı, kadın cinayetlerinden, ekonomik eşitsizliğe birçok konuda açıklamalarda bulundu. “Asgari ücretin İstanbul’da yasak edilmesi lazım” ifadelerini kullanan Ortaylı, “İnsanların yaşadıkları köylerde kasabalarda yapamayacakları davranışları şehirlerde sergiliyorlar. Erkekler, kadınların değişen hayatlarına tahammül edemiyor ve cinayetler edepsizce artıyor. Hatta öyle ki neredeyse öldürülen suçlu oluyor. Bu yaşananlar hızlı şehirleşmenin yarattığı bir durum” diye konuştu.

“KADINLARIN DEĞİŞEN HAYATINA TAHAMMÜL EDEMİYORLAR”

“Osmanlı’nın son dönemlerinde ve Cumhuriyet dönemi başında köylüleri eğitmeye hususi yöntemlerle başladık” diyen Ortaylı, “Bu nüfus nasıl işe yarar diye düşündük. Gelişmekte olan toplumlarda erkeklerin eğitilmesi gerektiği düşünülüyor. Erkek kendini geliştirmeli düşüncesiyle erkeğe önem veriliyor ama yüzde 65’i de asgari ücretle çalışıyor. Asgari ücretin İstanbul’da yasak edilmesi lazım. Asgari ücret bu şehirde tatbik edilmemeli. Merdiven altı atölyelerin, uyduruk imalathanelerin, bodrum altı tekstilcilerin, garip kimyevi dericilerin bu şehirde yeri olmamalı” ifadelerini kullandı.